
Хората победиха генеративни модели с изкуствен интелект, създадени от Google и OpenAI, на водещо международно състезание по математика, въпреки че програмите достигнаха ниво златни медали за първи път.
Нито един от моделите не е получил пълния брой точки - за разлика от петима млади хора на Международната математическа олимпиада (IMO), престижно ежегодно състезание, където участниците трябва да са под 20 години.
Google заяви в понеделник, че усъвършенствана версия на техния чатбот Gemini е решила пет от шестте математически задачи, зададени на IMO, проведено в австралийския Куинсланд този месец.
"Можем да потвърдим, че Google DeepMind достигна така желания етап, печелейки 35 от възможни 42 точки – златен медал", цитира американския технологичен гигант президента на IMO Грегор Долинар.
"Техните решения бяха изумителни в много отношения. Според IMO, оценителите са ги определили като ясни, точни и повечето от тях лесни за следване."
Около 10% от участниците печелят златни медали, а петима са получили перфектен резултат от 42 точки.
Американският производител на ChatGPT, OpenAI, заявява, че експерименталният му модел за разсъждение е получил 35 точки на теста, достатъчни за златен медал.
Резултатът "постигна дългогодишно грандиозно предизвикателство в областта на изкуствения интелект" на "най-престижното математическо състезание в света", написа изследователят на OpenAI Александър Вей в социалните медии.
"Оценихме нашите модели върху задачите на IMO от 2025 г. по същите правила като участниците в състезанието", обяснява Вей.
"За всяка задача трима бивши медалисти от IMO независимо оцениха представеното доказателство на модела."
Google постигна сребърен медал на миналогодишното IMO в британския град Бат, решавайки четири от шестте задачи.
Това му отнема два до три дни изчисления - много повече отколкото тази година, когато моделът Gemini реши задачите в рамките на 4.5 часа, съобщиха от компанията.
IMO заявява, че технологичните компании "частно са тествали модели на изкуствен интелект със затворен код върху тазгодишните задачи", същите, пред които са изправени 641 състезаващи се ученици от 112 държави.
"Много е вълнуващо да се види напредък в математическите възможности на моделите с изкуствен интелект", коментира президентът на IMO Долинар.
Организаторите на конкурса не можаха да потвърдят колко изчислителна мощност е била използвана от моделите с изкуствен интелект или дали е имало човешка намеса, предупреждава Долинар.
Източник: Humans beat AI at international math contest despite gold-level AI scores, phys.org, AFP
Още по темата

Технологии
Как Китай създаде модела DeepSeek и шокира света

Технологии
Нобелистът Джефри Хинтън - от гуру на невронните мрежи до пророк на дигиталния Апокалипсис

Технологии
Тези компании за изкуствен интелект публикуват най-цитираните трудове в света

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Стъклените бутилки съдържат 5 до 50 пъти повече микропластмаси от пластмасовите бутилки
dolivo
Най-старите "човешки" фосили в Япония, се оказаха нечовешки, твърди ново проучване
dolivo
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората
helper68
Натурални суперколайдери: Черните дупки могат да се използват ускорители на частици