Българките са увеличили ръста си от 1914 г. с 12,6 см, а мъжете ни - с 11.7 см. Изследването на Кралския колеж в Лондон на средната височина на 18-годишни мъже и жени за последните 100 години показа влиянието върху ръста на фактори като хранене, хигиена и здравеопазване в 200 страни.
Учените са обработили над хиляда източница, включително правителствени и военни проучвания за общественото здраве.
Резултатът от изследването им за средната височина на населението от 200 страни за периода 1914-2014 за 18-годишни младежи е достъпно на сайта на проекта.
Повече от всички са увеличили ръста си южнокорейските жени (20 см) и иранските мъже (16,5 см). Средният ръст на американските мъже от 1960-те години е престанал да нараства. През 1914 г. те са били на трето място по ръст, но след сто години са на 37-то място.
Мъжете от Южна Африка повишили ръста си за цял век само с 1,4 см. Причината за това може да е икономическата криза в страната през 80-те. Тя доведе и до проблеми в сектора на здравеопазването, както и недохранване, поради което много деца не са реализирали пълния си потенциал за растеж.
Латвийските жени са най-високи - средният им ръст е 169,8 см, а през 1914 г са били едва на 28-мо място в света. Сред мъжете най-високи са холандците - 182.5 см. На другия край на скалата са мъжете от Източен Тимор с 159.8 см среден ръст, а най-ниски са гватемалските жени със средна височина от 149,4 см.
Средният ръст през 1914 г. в отделните страни
Среден ръст за 2014 г.
Какви са данните за България?
Средният ръст на българките през 1914 г. е 152.2 см, а през 2014 г. - 164.8, което представлява увеличение от 12,6 сантиметра. Мъжете ни са пораснали по-малко от жените - с 11.7 см, от 166.5 до 178.2 см.
От 83-то място преди 100 години сме се придвижили до 30-то място по ръст при жените и от 40-то място в света при мъжете през 1914 година, сега сме на 26-то. По темпове на повишаване на ръста сме на 42-ро място при мъжете и 23-то при жените.
Забелязва се, че след 70-те години темповете на повишаване на ръста чуствително се забавят.
Авторите на изследването заявиха пред The Guardian, че повишаването на средната височина на населението показва постиженията на страните в областта на медицината, достъпа до разнообразен хранителен режим и хигиена. Генетиката има голямо влияние върху растежа на индивида, но средният ръст на населението зависи от нея в по-малка степен.
Населението на страните повишава ръста си с почти едни и същи темпове, ако има едни и същи условия.
Какви предимствата дава по-високият ръст
На първо място, по-високият ръст се свързва с по-висока очаквана продължителност на живота. Второ, намалява се рискът от сърдечно-съдови заболявания. Трето, има установена статистическа корелация между по-високия ръст при мъжете и средните доходи. Високите мъже са по-привлекателни за противоположния пол. Но има и недостатъци - проучвания показват по-висок риск на редица онкологични заболявания.
Глобалната тенденция за увеличаване на ръста има важни последици. "Нашият ръст днес е силно зависим от средата, в която растем. На свой ред нашият растеж се отразява на продължителността на живота и на здравето ни. Ако дадем на децата си по-добър старт в живота сега, те ще бъдат по-здрави и по-продуктивни десетилетия напред", - заяви съавторът на проучването Джеймс Бентам (James Bentham).
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари