Никой не яде месо, никой не експлоатира животните - на планетата цари мир и спокойствие? За съжаление, учените твърдят, че това не е така.
Биологът Светлана Водовозов и лекарят Алексей Водовозов обясняват пред руския "Около света" какво би станало, ако всички станат вегани.
Убийствата
Конкуренцията за женски, територии и ресурси няма да изчезне, така че борбата със зъби, рога, копита и други средства все пак ще продължи. А фаталните изходи от такива битки не са рядкост.
Снимка: www.fresher.ru
Метаболизъм (Обмяна на веществата)
Почти сигурно на някоя алтернативна Земя кръвта на повечето животни няма да е на основата на хемоглобина. Дори и в нашия свят, съществуват още най-малко три разновидности на кръв и хемолимфа: на основата на съдържащия мед хемоцианин (условно - "синя" кръв) в мекотели, членестоноги и кадифени червеи, на основата на желязосъдържащия хлоркруорин (условно - "зелена") в някои многочетинести червеи червеи и на основата на желязосъдържащия хемеритрин (условно - "пурпурна") в полихети, брахиоподи и други безгръбначни.
А желязото от "животински" произход се усвоява от животните много по-добре, отколкото от "растителен" произход.
Болестите
При липса на хищници и мършояди един от основните регулатори на популациите ще бъдат болестите. Когато болните животни не попадат на трапезата на хищниците, хиляди биха умирали от епидемии. Техните трупове ще лежат дълго време на земята и във водоемите. И ако приемем, че бактериите също са вегани, то въпросът "Какво да правим с трупа?" ще е основен проблем в тази алтернативна реалност.
Хомо сапиенс
Как би дошъл на този свят? Именно преходът към месна храна, необходимостта да се преследва и убива храната, са дали мощен тласък за развитието на мозъка на висшите примати. Първите обработени камъни са предназначени за остъргване на месото от костите. И умението да се използва огъня също е крайъгълен камък по пътя към обработката на месната храна. Всичко това не е необходимо на Homo veganus, следователно, мозъкът му не би претърпял такива големи промени.
Снимка: poslezavtra.be
Пейзажът
Релефът на планетата би се променил много. Достатъчно е да си припомним какво направиха в Австралия само 24 зайци, които били освободени в дивата природа от Том Остин през октомври 1859 в подобни условия: изобилие на храна и липса на хищници.
Зайците били заселени през 1859 г. в Австралия и скоро се превърнали в континентално бедствие. За няколко десетилетия станали към 20 милиона. Едва след Първата световна война Австралия започнала да преодолява заешката напаст. Снимка: wikimedia
Друг пример - паркът Йелоустон - след унищожаването на вълците през 1926, нямало кой да прочиства популациите от болни и слаби животни. Ендемичните заболявания сред чифтокопитните бързо довело до промяна на речните брегове (елените и лосовете ядели младите филизи на върбата), което довело до намаляване на броя на колониите от бобрите, последвал спад в броя на водолюбивите птици и т.н. по веригата. Наложило се спешно да се внесат вълци в Йелоустоун.
Вълците се завърнаха в Йелоустоун. Снимка: www.yellowstonegate.com
Еднообразие
Видовото разнообразие ще стане оскъдно, както обикновено става при еднотипно хранене. Например, на практика би отпаднала необходимостта от завладяването на въздушното пространство и най-вероятно няма да се появят птици. Малък е и веганският потенциал на водоемите, особено солените.
Птиците не летят в небето за вдъхновение, а защото са гладни и търсят храна. Снимка: coolwildlife.com
Бозайници
По-скоро, те просто няма да се появят в процеса на еволюцията. Ако приемем, че казеинът (млечен компонент) е животински протеин, той никак не се вписва в парадигмата на световното веганство.
Численост
Броят на животните би се колебал в много широки граници, тъй като ще зависи само от климатичните условия. Бързото размножаване в години с добри реколти ще доведе до бързото унищожаване на всички растения, защото само те могат да превръщат неорганични вещества в органични. А по правилото на екологичната пирамида разликата между стъпките на предаване на енергията е един порядък, то масата на растенията, която е необходима да се хранят рязко увеличилите се консуматори, трябва да се увеличи експоненциално. А това е невъзможно и животните биха измрели масово от глад.
Бавноразвиващи се
Еволюцията би се развивала изключително бавно, а може организмите и да деградират. Значителна част от придобивките на съвременните живи същества са средства за отбраната и нападателни оръжия. "Надпреварата във въоръжаването" ги кара да еволюират, тези, които спират, се изяждат адаптиращите се хищници. Освен това, в условия на изобилие и липса на естествени врагове организмите се стремят да опростят строежа си, достатъчно е да се припомним, например, хелминтите (паразитни червеи).
Хелминти. Снимка: www.medik.bg