
Възможно ли е заявената в предизборната кампания протекционистка политика на Доналд Тръмп, да се усеща вече в Силиконовата долина?
Компанинята Apple е поискала от своите азиатски партньори, които сглобяват iPhone, да разгледат възможността за прехвърляне на производството си в САЩ, съобщи в сряда Nikkei Asian Review.
Въпреки че искането е направено през юни, то е показателно с оглед заявените идеи на Тръмп за антикорпоративна политика и подкрепа на местното производство, подчертава DailyMail.
Hon Hai Precision Industry, тайванска мултинационална компания, известна с името Foxconn Technology Group, е една от двете фирми, наети от Apple за сглобяване на айфони.
Другата компания, Pegatron, също от Тайван, отказа искането на Apple, позовавайки се на допълнителните разходи.
Foxconn, най-големият клиент на Apple, се съгласи.
Двете компании правят над 200 милиона айфона всяка година.
От Apple имат резерви относно разходите за създаване на базирано в САЩ производство. "Производството на айфони в САЩ означава разходите да се увеличат повече от двойно," - заяви източник от компанията.
По време на предизборната си кампания, Тръмп обеща да наложи мита за продуктите на американските компании, които разчитат на евтина работна ръка в чужбина.
Айфоните и други продукти на Apple се произвеждат в Азия. А Apple е само една от многобройните, базирани в САЩ мултинационални технологични гиганти, които са изнесли производството си в Китай.
Въпреки твърденията на Тръмп, че това ще донесе нови работни места в САЩ, експертите твърдят, че задачата е почти невъзможно, тъй като Китай има капацитет на персонала, опит, работна ръка и организирана верига за доставки, с които не може да се похвалят Съединените щати.
"Ние не трябва да бъдем критикувани за използването на китайски работници", - заяви представител на Apple пред The New York Times през януари 2012 г. - "В САЩ вече няма хора с уменията, които ни трябват".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23293
3
25.02 2017 в 02:16
В Китай, разните епъли се произвеждат от 700 000 души. 35 000 от тях са инженери. В Щатите изобщо нямат толкова, нито могат да си ги купят със зелени карти.
Още Стив Джобс се разправяше за това с Обама, а той естествено даже не си мръдна пръста за образованието. От което и трябва да се започне производството на каквото и да било, в тая опустошена държава.
12687
2
20.11 2016 в 01:47
Кое му е показателното? През юни Тръмп дори не беше одобрен за кандидат-президент. Конгресът на републиканците беше във втората половина на юли.
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката
dolivo
Китай е разработил рядък, ултратвърд 6-ъгълен диамант
dolivo
Ново проучване разкрива силна връзка между ваксинациите и болестта на Алцхаймер