Паниката преди започването на труден изпит е нещо, с което всички сме се сблъсквали. Дори при добра подготовка, неувереността остава, а този страх може да провали дори отличния ученик или студент.
За щастие, учените са провели серия експерименти, които могат да помогнат в такава ситуация. Според тях лекарството срещу безпокойството е болката, разкрива Daily Mail.
По-конкретно, специалистите препоръчват да потопим ръката си в ледена вода. Но защо?
Професорът по неврология и психология Иън Робъртсън (Ian Robertson) от университета в Дъблин анализира различни инстинктивни реакции при стрес.
На сутринта през април в 1986 г., като университетски преподавател, Брайън Кинън (Brian Keenan) пътува за работа Бейрут, на пътят му е блокиран от стар Мерцедес. Четирима въоръжени мъже слизат и го принуждават да излезе от колата и да легне на асфалта. Кийнън отказва. Той нито се подчинява, нито се бори срещу тях. Вместо това навежда глава и сяда до коленете на престъпниците. Това предизвиква голямо объркване у тях, но те не го оставят.
Държан като заложник от ислямски фундаменталисти, ученият води постоянна война на съпротива, упражнявайки самоконтрол, дори със завързани очи и окован. Той се появи след четири години и половина, физически слаб, но психически по-силен, отколкото някога е бил.
Брайън Кинън по време на пресконференция в летище Дъблин през август 1990 след освобождаването му. Снимка: RollingNews.ie
Тази история дава ключът към проучване на това защо някои хора са разбити от травматични събития, докато други „заякват“ психически.
Иън Робъртсън е очарован от ефектът, който мислите и емоциите могат да имат върху нашите малки сиви клетки.
Въз основа на разкази от своята 40-годишна кариера, Робъртсън методично анализира различни инстинктивни реакции на стрес. Той представя доказателства, според които болката и тревожността могат да ни помогнат да се представяме по-добре в различни житейски ситуаци. Така например, един добър помощник при стрес се явява потапянето на едната ръка в кофа с лед. Дискомфортът не просто се съсредоточава ума, но засилва паметта и спомага за по-доброто възстановяване на спомени. Ето защо, при изпит студентите успяват да си спомнят всичко, което са прочели.
Учудващо, но стресът наистина се оказва един много добър съветник в критични ситуации.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари