Тази седмица бяха обявени резултатите от наблюденията, направени с камерата за тъмна енергия (DEC - Dark Energy Camera) на почти 1500 далечни свръхнови като част от проучването за тъмна енергия, и въз основа на тях бе възможно да се определи скоростта, с която се разширява Вселената.
Наблюденията показват, че тъмната енергия, енергията, която причинява ускореното разширяване на Вселената, може да не е постоянна, а варира с времето.
570-мегапикселовата камера DEC е свързана с 4-метровия телескоп Víctor M. Blanco в Междуамериканската обсерватория "Серо Тололо" (Cerro Tololo) в Чили и е използван за изследване на 1499 свръхнови тип Ia през последните пет години, експлодиращи бели джуджета, които са отлични за измерване разстояния във Вселената. Чрез комбиниране на тези разстояния с измереното червено отместване на галактиките, в които са възникнали свръхновите, е възможно да се определи скоростта, с която се разширява Вселената.
Резултати от наблюденията на свръхнови от DES. Кредит: DES Collaboration
Настоящият модел на Вселената е добре познатият модел ΛCDM, който предполага, че в допълнение към нормалната материя, Вселената съдържа също тъмна енергия (Λ, ламбда) и тъмна материя (CDM).
Според този модел тъмната енергия е постоянна - затова се нарича още космологична константа, която Айнщайн измисли преди повече от сто години.
Петгодишните резултати от DES показват, че тъмната енергия се променя и следователно не е постоянна. Целта е да се проучат допълнително тези резултати с т.нар. Legacy Survey of Space and Time, което ще се извърши с обсерваторията "Вера Рубин" и космическия телескоп "Нанси Грейс Роман".
Справка: The Dark Energy Survey: Cosmology Results With ~1500 New High-redshift Type Ia Supernovae Using The Full 5-year Dataset; DES Collaboration; https://arxiv.org/abs/2401.02929
Източник: Dark Energy Survey Publishes Definitive Results from Largest, Deepest, Most Uniform Supernova Sample, NOIRLab.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари