През този месец Меркурий се проявява по най-добрия начин за 2024 г.
Къде са останалите планети? Късно вечерта, когато пада здрачът в началото на юли, небето е привидно свободно от познатите за невъоръжено око планети. Марс, Юпитер и Сатурн вече са обитатели на зората и ще останат такива през по-голямата част от оставащата част на 2024 г.
Но два интересни обекта сега се появяват ниско на запад по здрач: Меркурий и Венера. Двете вътрешни планети се завръщат бавно и настъпва време за търсенето им след залез слънце.
Особено интересна е юлската видимост на Меркурий, която е една от най-добрите от шест за наблюдателите по света. Това е така най-вече защото планетата се насочва към афелий (най-отдалечената точка от слънцето) 0,4667 астрономически единици (AU) от Слънцето на 27 юли, само пет дни след най-голямата елонгация - ъгълът, гледан от Земята, заключен между Слънцето, Земята и Меркурий в случая. При най-голяма елонгация на 22 юли Меркурий ще покаже диск с диаметър 20 см, осветен на 45 %, и ще свети с приличната звездна величина +0,3.
Със сигурност Меркурий няма да изглежда като нещо повече от точка, но част от тръпката да откриеш неуловимия свят се крие в това да знаеш какво всъщност виждаш.
Изследване на Меркурий
Със сигурност Меркурий е познат още от древността и не е толкова труден за наблюдение, ако знаете къде и кога да го търсите. Ниският плосък хоризонт, гледащ на запад по здрач, със сигурност помага.
Често разказваната история, че Николай Коперник никога не е виждал Меркурий, вероятно е апокрифна. Вглеждането в малката планета през телескопа разкрива цикъл от фази, подобни на лунните... и не много повече. Отличителната черта на Меркурий като най-вътрешната планета в Слънчевата система гарантира, че той винаги се задържа ниско долу в мрака на атмосферата по здрач или на разсъмване. Това го прави твърде размазан, за да се забележат много детайли от повърхността. Едва с появата на космическите изследвания научихме много повече за Меркурий. Космическият апарат "Маринър 10" на НАСА направи две кратки прелитания покрай планетата през 1974 и 1975 г., разкривайки набраздена планета без атмосфера, 1,4 пъти по-голям от нашата Луна. Оттогава насам апаратът на НАСА Mercury MESSENGER разкри планетата в по-големи подробности, като през 2011 г. стана първият космически апарат, който влезе в орбита около нея. Междувременно съвместната мисия на ЕКА и JAXA BepiColombo досега е направила три прелитания покрай Меркурий и ще влезе в орбита в края на 2025 г.
Една от най-невероятните гледки на Меркурий в последно време се откри от Слънчевата обсерватория в Биг Беър по време на транзита на Меркурий на 9 май 2016 г:
...И Венера се появява на сцената
Междувременно Венера също се присъединява към вечерната сцена. Макар и по-ярка с магнитуд -3,9, (почти 100 пъти по-ярка от Меркурий), Венера също е по-ниско до хоризонта през юли. Обикновено Венера се завръща по-бавно във вечерните часове. Това е така, защото тя се приближава към нас от далечната страна на Слънцето. Представете си Венера като бегач, който се опитва да настигне Земята по вътрешната писта на Слънчевата система. Венера прекарва остатъка от 2024 г. във вечерното небе. Планетата достига най-голяма източна елонгация - 47 градуса от Слънцето на 10 януари 2025 г.
Сцената на небето става все по-динамична с напредването на месеца. На 6 юли Меркурий всъщност транзитира (преминава откъм) звездния куп Пчелна пита (Messier 44). Използвайте бинокъл, за да видите наблизо планетата джудже 4 Веста от четвърта звездна величина. Венера също се среща с Messier 44 на 18 юли, въпреки че събитието е много по-ниско от хоризонта.
Меркурий пресича М44 на 6 юли. Кредит: Stellarium.
Меркурий достига най-голяма елонгация на 27 градуса източно от Слънцето при залез на 22 юли.
Луната се присъединява към сцената вечерта на 7-ми и 8-ми юли като нарастващ полумесец. Полумесецът винаги придава триизмерен вид на сцената. Това е така, защото нощната страна е слабо осветена от Земята в така нареченото земно сияние.
Меркурий, Венера и Луната на 7 юли. Кредит: Stellarium
Ако никога не сте виждали сами Меркурий, този месец е добър момент да се опитате да отметнете изгледа на най-вътрешната планета от списъка с важните задачи, които трябва да свършите.
Източник:
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари