Женският полов хормон предпазва от злоупотреба с опиоиди, установи проучване

Ваня Милева Последна промяна на 12 март 2025 в 00:00 1428 0

Мъж и жена вървят по тъмна улица

Кредит Rawpixel

Мъжете може да са изначално предразположени да злоупотребяват с опиоиди в контекста на болката поради баланса на половите им хормони.

По данни на Националния институт по здравеопазване на САЩ от 1999 г. насам опиоидната епидемия е отнела живота на повече от половин милион души в Съединените щати, като около три четвърти от тях са мъже. Въпреки че непропорционално високите нива на злоупотреба с опиоиди и смъртност от свръхдоза при мъжете са добре документирани, причините за тази полова неравнопоставеност не са добре проучени.

Ново проучване върху плъхове предполага, че една от основните причини може да е биологична. Мъжки плъхове с хронична болка си взимат все по-големи дози опиоид - по-конкретно фентанил - с течение на времето, докато женските плъхове със същото състояние на болка поддържат приема си на постоянно ниво, подобно на това, което се наблюдава при хората. Изследователите установяват, че разликата в поведението се дължи на половите хормони: третирането на мъжки плъхове с хормона естроген ги кара да поддържат постоянно ниво на прием на фентанил.

Констатациите, публикувани на 10 март в списание Neuron, показват, че разликите в начина, по който мъжете и жените употребяват и злоупотребяват с опиоиди, може да са обусловени от техните хормони и че по-задълбоченото разбиране на начина, по който половите хормони взаимодействат с хроничната болка, може да открие нови подходи за справяне с епидемията от опиоиди.

"Тези данни предполагат, че мъжете може да са изначално предразположени да злоупотребяват с опиоиди в контекста на болката поради баланса на половите им хормони", коментира водещият автор д-р Джесика Хигинботъм (Jessica Higginbotham), постдокторант в лабораторията на д-р Хосе Морон-Консепсион (Jose Moron-Concepcion), професор по анестезиология в , проведено от изследователи от факултета по медицина на Вашингтонския университет в Сейнт Луис и старши автор на статията.

"В това проучване се фокусирахме върху естрогена, но се съмнявам, че ефектът, който наблюдаваме, се дължи само на естрогена. По-вероятно е върху риска да влияе балансът на всички полови хормони в организма. Мъжете и жените имат едни и същи полови хормони, просто в различни количества, и нашите данни показват, че жените имат по-защитен баланс от мъжете. Но ако този баланс се промени, рискът от развитие на разстройство, свързано с употребата на опиоиди, също може да се промени."

Влияние на болката върху удоволствието от опиоидите

Повечето хора, които злоупотребяват с опиоиди, приемат наркотиците, за да облекчат болката си, но според данни от национални проучвания мъжете са по-склонни да предозират с опиоиди, отколкото жените, въпреки че те по-малко страдат от хронична болка. Учените предполагат, че нещо различно от или в допълнение към хроничната болка трябва да излага мъжете на по-висок риск от възникване на проблеми с контрола на употребата на опиоиди.

Когато човек - или плъх - приеме опиоид като фентанил, той действа на мозъка по два начина. Наркотикът блокира предаването на болкови сигнали, облекчавайки болката, и предизвиква освобождаването на допамин от центъра за възнаграждение в мозъка, създавайки усещане за еуфория. Предишни изследвания на Морон-Консепсион и членове на неговата лаборатория показват, че самата болка влияе върху нивата на допамин в мозъка, което предполага, че опиоидите и болката могат да си взаимодействат, за да повлияят на нивата на допамин.

За да разберат как болката влияе върху поведението при търсене на опиоиди по специфичен за пола начин, Хигинботъм и Морон-Консепсион изследват плъхове с хронична болка в лапите. Те не откриват разлика между мъжките и женските животни по отношение на това колко болка изпитват животните, измерена чрез това колко бързо отдръпват лапите си при докосване. Те също така не откриват разлика между половете по отношение на това доколко една доза фентанил облекчава болката, като използват същото измерване. И все пак мъжките животни се връщали за все повече и повече фентанил в хода на триседмичното изследване, докато женските не са го правили.

Мозъчни клетки (магента) в центъра за възнаграждение на мозъка на плъх освобождават допамин в отговор на опиоиди. Според ново проучване мъжки и женски плъхове със състояние на хронична болка освобождават различни количества допамин, когато им се дава фентанил поради половите хормони. Констатациите могат да помогнат да се обясни защо мъжете имат по-високи нива на употреба на опиоиди и смъртни случаи от свръхдоза. Кредит: JESSICA HIGGINBOTHAM

Изследователите откриват важна разлика между мъжките и женските плъхове в количеството допамин, освобождавано след доза фентанил. Женските плъхове произвеждат едно и също количество допамин от фентанила в хода на експеримента, независимо дали изпитват болка или не. Мъжките, които не изпитвали болка, реагирали като женските. За разлика от тях мъжките, изпитващи хронична болка, генерирали все по-голям допаминов отговор на фентанила с течение на времето. С други думи, болката карала мъжките да се чувстват още по-добре от опиоидите, но не и женските.

"Мислехме, че може би мъжките развиват толерантност към фентанила и се нуждаят от все по-големи количества, за да облекчат болката, но това не беше така", отбелязва Морон-Консепсион, също професор по психиатрия и неврология. " Мъжките индивиди приемаха все повече и повече фентанил, за да почувстват все по-голямо опиянение. При мъжките индивиди, но не и при женските, самото състояние на болка влияеше на центровете за възнаграждение в мозъка и ги караше да приемат повече наркотици."

Естрогенът намалява употребата на фентанил

Допълнителни експерименти разкриват, че половите хормони са отговорни за различните допаминови реакции при мъжките и женските плъхове.

Яйчниците са основният източник на полови хормони при жените, произвеждайки естроген, прогестерон и малки количества тестостерон. Изследователите установяват, че женските плъхове, чиито яйчници са били отстранени, реагират на фентанил като мъжките, с нарастващи количества освободен допамин и увеличаване на поведението, насочено към търсене на опиоиди. За разлика от тях при мъжките, на които е бил даден естроген, реакциите на допамин и търсенето на опиоиди са били

За разлика от тях, мъжките, на които е даден естроген, имат допаминови реакции и поведение на търсене на опиати, подобно на женските. Констатациите предполагат, че спадът в нивата на естроген с менопаузата може да помогне да се обясни защо по-възрастните жени имат по-високи нива на злоупотреба с опиати в сравнение с по-младите жени, посочва Хигинботам.

"Това, което можем да направим сега, е да започнем да мислим за това как да намерим правилния баланс на хормоните, за да предотвратим злоупотребата с опиати при хора с хронична болка", коментира Морон-Консепсион. "Все още не сме разгледали ролята на други полови хормони като тестостерон или прогестерон. Има ли перфектна комбинация от хормони, които могат да обърнат ефекта от болката върху употребата на опиати? Това е нещо, което бихме искали да разберем."

Справка: Higginbotham JA, Abt JG, Teich RH, Dearman JJ, Lintz T, Morón JA. Estradiol protects against pain-facilitated fentanyl use via suppression of opioid-evoked dopamine activity in males. Neuron. March 10, 2025. DOI: 10.1016/j.neuron.2025.02.013

Източник: Female sex hormone protects against opioid misuse, rat study finds, WashU Medicine

    Най-важното
    Всички новини