Това са 10-те най-популярни научни новини за 2024 г. в НаукаOFFNews

Ваня Милева Последна промяна на 31 декември 2024 в 00:00 1476 0

най-четените статии на НаукаOFFNews

Кредит НаукаOFFNews

Топ 10 на най-четените статии на НаукаOFFNews за 2024 г.

Тази година НаукаOFFNews привлече стотици хиляди читатели.

Ето един поглед назад към най-четените онлайн новини за 2024 г., който е по-скоро представа за това, какво интересува хората, отколкото колко важни са тези новини.

Топ новини

10. Земята има електрическо поле по цялата планета, което е също толкова важно, колкото и гравитацията

Преди повече от 60 години електрическо поле, наречено амбиполярно електрическо поле, първоначално хипотетично, е било определено като движеща сила за начина, по който земната атмосфера изтича над Северния и Южния полюс.

Сега за първи път успешно е измерено електрическото поле на Земята, което е толкова фундаментално за Земята, колкото гравитацията и магнитните полета.

Измерванията от мисията Endurance на НАСА потвърждават съществуването на амбиполярното поле, количествено са определили силата му и са разкрили ролята му в стимулирането на загубата на атмосфера и оформянето на йоносферата – важен слой от горната атмосфера.

Изследването на сложните движения и еволюцията на земната атмосфера не само хвърля светлина върху историята на нашата планета, но също така предоставя ценна представа за характеристиките на други планети, помагайки да се определи коя от тях може да поддържа живот.

Повече: Земята има електрическо поле по цялата планета, което е също толкова важно, колкото и гравитацията

9. Издигането на земята под Антарктида може да забави покачването на морското ниво

Издигането на земята под ледената покривка на Антарктида може да забави загубата на лед и да намали покачването на морското равнище през следващите векове.

Ако обаче емисиите продължат да се увеличават, ефектът може да повиши морското равнище дори повече, отколкото самото топене на леда.

Откритието е резултат от модел, който симулира мантията - слоя под земната кора - по-подробно от всякога. Тъй като топящият се лед намалява теглото на Антарктида, еластичната мантия под него реагира, повдигайки сушата над себе си. Повдигането на сушата може да забави движението на ледената покривка там, където тя се среща с морето. Тази "обратна връзка" се случва главно защото издигащата се земя променя формата на морското дъно по начин, който ограничава дебелината на ледената покривка в нейния край - по-тънкият лед там намалява общия поток на лед в морето.

Изследователите отдавна смятат, че този ефект ще играе някаква роля за забавяне на загубата на лед. Но не бе ясно кога ще се прояви този ефект и как ще варира в различните части на ледената покривка.

Повече: Издигането на земята под Антарктида може да забави покачването на морското ниво

8. Открит е загадъчен източник на кислород на 4 км дълбочина в океана, където фотосинтезата е невъзможна

Нещо отделя големи количества кислород на дъното на Тихия океан, на дълбочина, където пълната липса на слънчева светлина прави фотосинтезата невъзможна.

Феноменът е открит в район, осеян с древни образувания с размерите на праскова, наречени полиметални конкреции, които биха могли да играят роля в производството на кислород, катализирайки разцепването на водните молекули, подозират изследователите.

Повече: Открит е загадъчен източник на кислород на 4 км дълбочина в океана, където фотосинтезата е невъзможна

7. Уникален меч "Екскалибур" е намерен забит изправен в земята в Испания и има ислямски произход

Изследователи са разгадали загадката на меч, открит в Испания преди 30 години, който бе наречен "Ексалибур" заради местоположението му, което предизвиква асоциации с легендарния меч на крал Артур.

Железният меч е открит за първи път забит в земята в изправено положение през 1994 г. в археологически обект на север от древния Римски форум в стария град на Валенсия, град, видял възхода и падението на много култури през бурната си история.

През последните 30 години произходът и възрастта на меча бяха загадка, но досега.

Повече: Уникален меч "Екскалибур" е намерен забит изправен в земята в Испания и има ислямски произход

6. ДНК потвърждава 800-годишна норвежка сага за "човека от кладенеца"

Сагата за Сверис е старонорвежки текст в 182 стиха, в който са описани подвизите на крал Сверис Сигурдсон, който се издига на власт през втората половина на XII в. от н.е. В една от частите се казва, че съпернически клан, който нападнал замъка Сверресборг, близо до Трондхайм, Норвегия, "взел един мъртвец и го хвърлил в кладенеца, а след това го напълнил с камъни".

Кладенецът се намирал в крепостните стени на замъка и бил единственият постоянен източник на вода за населението. Предполага се, че хвърленият в кладенеца човек в сагата може да е имал заболяване и поставянето му там да е било ранен пример за биологична война.

През 1938 г. средновековният кладенец в руините на замъка Сверресборг е частично отводнен и на дъното под отломки и камъни е открит скелет. Макар да се смятало, че скелетът, наречен "Човекът от кладенеца", е останките на индивида, споменат в сагата, по онова време не било възможно това да се потвърди.

Учените от Норвежкия институт за изследване на културното наследство са използвали радиовъглеродно датиране и ДНК анализ на зъб от останкките от кладенеца, за да покажат, че датировката, в която мъжът е бил жив, съответства на набезите срещу замъка. Макар и да не е окончателно доказателство, че мъжът е този, който се споменава в сагата, косвените доказателства са в съответствие с това заключение.

Повече: ДНК потвърждава 800-годишна норвежка сага за "човека от кладенеца"

5. Трябва да спрем опитите за почистване на пластмасата в океаните, смятат експерти

Малка група експерти казват, че трябва да спрем всички усилия за почистване на океанската пластмаса, предлагаки нова гледна точка към плаващите салове отломки в океана, може би защото те не са просто боклук, а нещо по-сложно.

След години на хора, крещящи за повече действия за премахване на пластмасата от моретата, няколко учени  призовават за по-внимателен подход. Това не е някаква случайна идея, изскочила от нищото. То се корени в свежи наблюдения за това как някои морски организми изглежда са се установили в новата среда.

Тази гледна точка все още не е одобрена от никоя голяма публична институция, но редица по-малки изследователски групи я подкрепят. 

Въпреки че мейнстриймът е все още за широкомащабни операции за почистване, Хелм и други подчертават, че група организми, обединени от термина неустон, изглежда използват плаващата пластмаса за свое ново местообитание.

Повече: Трябва да спрем опитите за почистване на пластмасата в океаните, смятат експерти

4. Археолози откриха древногръцки хероон с много злато

Археолози откриха хероон - погребален паметник на древногръцки герой - близо до съвременния гръцки град Агио в Пелопонес. Разположен в древния град Рипес, първоначално основан от предгръцката цивилизация на пеласгите, районът в крайна сметка е заселен от йонийците и е разрушен и изоставен около 30 г. пр.н.е. от римляните.

Сред предметите, намерени на мястото, са голяма колекция от златни бижута и мраморни статуи, издълбани от пентелийски мрамор - същият мрамор, използван за изграждането на Партенона в Атина.

Повече: Археолози откриха древногръцки хероон с много злато

3. Вътрешното ядро ​​на Земята се забавя и може да окаже влияние върху продължителността на дните

Движението на вътрешното ядро ​​се обсъжда от научната общност от две десетилетия, като някои изследвания показват, че вътрешното ядро ​​се върти по-бързо от повърхността на планетата. Новото проучване на Университета на Южна Калифорния предоставя недвусмислени доказателства, че вътрешното ядро ​​е започнало да намалява скоростта си от около 2010 г., движейки се по-бавно от повърхността на Земята.

Смята се, че вътрешното ядро ​​се движи назад, но назад спрямо повърхността на планетата поради това, че се движи малко по-бавно, вместо по-бързо от мантията на Земята за първи път от приблизително 40 години. В сравнение със скоростта си през предходните десетилетия, вътрешното ядро ​​се забавя.

Повече: Вътрешното ядро ​​на Земята се забавя и може да окаже влияние върху продължителността на дните

2. Ходенето на къси разстояния изразходва от 20% до 60% повече енергия, отколкото непрекъснато ходене на същото разстояние

Екип патофизиолози от Миланския университет е установил, че изкачването на стълби или кратките преходи позволяват на хората да изразходват от 20 до 60 % повече енергия, отколкото ако извършват същата дейност без прекъсване за същото разстояние.

Изследователите обясняват, че причината за това е, че организмът им изразходва повече енергия, когато се подготвя за дадено упражнение и навлиза в подходящо темпо, отколкото когато се постигне равномерност. Те го сравняват с автомобил, който използва повече гориво, за да се ускори от състояние на покой.

Повече: Ходенето на къси разстояния изразходва от 20% до 60% повече енергия, отколкото непрекъснато ходене на същото разстояние

1. Индия започва да се разделя на две

Издигащите се върхове на Хималаите са геоложко бойно поле - бавен сблъсък на Индийската и Евразийската тектонична плоча.

Сблъсъкът е започнал преди около 60 милиона години, когато Индия, тогава остров, се е врязала в Евразия, изкривявайки повърхността и формирайки най-високите планини на Земята.

Но върховете са само шумът и пушекът от битката; тектоничните маневри на десетки километри под тях движат сблъсъка и крият загадки.

Анализ на земетръсните вълни, които се движат под Тибет, и на газовете, които се издигат на повърхността, сочи  една възможност, че част от Индийската плоча се "разслоява", докато се плъзга под Евразийската плоча, като плътната долна част се отделя от горната. Проучването открива и доказателства за вертикална пукнатина или разкъсване на границата между отлепената част на плочата и нейния непокътнат съсед.

Повече: Индия започва да се разделя на две

Този подбор е ваш, това са вашите предпочитания - геология и археология. На мен, лично ми липсва космологията и биологията и затова ви припомням и най-четените в тези раздели:

Вселената вече е в своята шеста и последна епоха

Днес Вселената не е същата, каквато е била вчера. С всеки изминал момент се случват редица фини, но важни промени, дори много от тях са незабележими в измерими човешки времеви мащаби. Вселената се разширява, което означава, че разстоянията между най-големите космически структури се увеличават с времето.

Преди секунда Вселената бе малко по-малка, след секунда Вселената ще бъде малко по-голяма. Но тези фини промени се натрупват в големи, космически времеви мащаби и засягат не само разстоянията. С разширяването на Вселената относителното значение на радиацията, материята, неутриното и тъмната енергия се променя. Температурата на Вселената се променя. И това, което ще видите в небето, също ще се промени драматично. Като цяло има шест различни епохи, на които можем да разделим Вселената, и ние вече живеем в последната.

Когато се начертаят разделителните линии въз основа на това как се държи Вселената, откриваме, че има шест различни епохи.

  1. Инфлационна епоха: която предхожда и създава горещия Голям взрив.
  2. Епохата на първичната супа: от началото на горещия Голям взрив до окончателните трансформиращи взаимодействия на ядра и частици в ранната Вселена.
  3. Плазмената епоха: от края на неразсейващите взаимодействия на ядра и частици, докато Вселената се охлажда достатъчно, за да образува стабилна неутрална материя.
  4. Епохата на Тъмните векове: от образуването на неутрална материя до първите звезди и галактики напълно рейонизират междугалактическата среда на Вселената.
  5. Звездната епоха: от края на рейонизацията до прекратяването на гравитационното формиране и растежа на широкомащабните структури, когато плътността на тъмната енергия доминира над плътността на материята.
  6. Епохата на тъмната енергия: последният етап от нашата Вселена, където разширяването се ускорява и несвързаните обекти се ускоряват безвъзвратно и отдалечават необратимо един от друг.

Вече сме навлезли в тази последна ера преди милиарди години. Повечето от важните събития, които ще определят историята на нашата Вселена, вече са се случили.

Повече: Вселената вече е в своята шеста и последна епоха

Голям хищен амфипод е открит на 8000 м дълбочина в падината Атакама

Това е забележително откритие от дълбините на Тихия океан: хищно ракообразно, обитаващо падината Атакама, над 8000 метра под повърхността. Учени са идентифицирали новия вид, Dulcibella camanchaca като първия голям, активен хищник от този вид, открит в един от най-дълбоките райони на океана.

Заради непрогледната тъмнина и огромно налягане хадалната зона на океана изглежда необитаема, но всъщност е местообитание за десетки уникални организми. Всеки вид, открит там, добавя решаваща част от пъзела за това как животът се е развил и дори процъфтява в една от най-екстремните среди на Земята.

Повече: Голям хищен амфипод е открит на 8000 м дълбочина в падината Атакама

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !