Вчера, 10 март, superconductors.org обяви за два нови свръхпроводници с температура на преход (Tc) повече от 100 градуса над стайната температура.
Sn9SbTe3Ba2MnCu14O28+ и Sn8SbTe4Ba2MnCu14O28+ са 23-тото и 24-тото по ред съединение, които са свръхпропводници при стайна температура, като последното е първото, което е в това състояние при над 400 градуса по Келвин (около 125о С).
Свръхпроводимостта на тези две вещества е потвърдена при множество експерименти за проверка на електро- и магнитното съпротивление. Средната стойност на Tc от осемте теста за съпротивление на Sn8SbTe4 била 128.8о по Целзий. Осемте проверки на магнитното поле на същия материал, показват средна критична температура 129.4о С.
Свръхпроводимостта е открита преди повече от 100 г., през 1911 г., от холандския физик Хейке Камерлинг Онес. Но и до днес интересът към това забележително явление не отслабва.
Свръхпроводниците под определена критична температура могат да пренасят електрически ток без никакво съпротивление, т.е. без никакви загуби. Това явление се характеризира и с ефекта на Майснер - вътре в масивен свръхпроводник магнитното поле е равно на нула. И най-удивителното е, че свръхпроводимостта показва квантови явления в макроскопичен мащаб.
Основните предимства на свръхпроводниците: високата плътност на тока (106 А/сm2), възможността за генериране на силни магнитни полета и преносът на ток без загуба ги правят особено ефективни за много технологични устройства – трансформатори, мотори, генератори и медицинско оборудване.
Огромна пречка за широката употреба на свръхпроводници е, че материалите трябва да бъдат охладени до много ниски температури - близо до абсолютната нула - минус 273 градуса по Целзий. Съвсем доскоро, до 2010 г. не се предполагаше, че свръхпроводимостта е възможна при стайна температура. Между впрочем, в свръхмощните електромагнити в Големият адронен колайдер на ЦЕРН се използват свръхпроводници, изискващи за охлаждането си огромни количества течен азот и хелий.
Чрез изследванията през годините е установено, че най-добрите проводници не са свръхпроводници и обратно – точно лошите проводници са добри свръхпроводници. Така през 1980 г., физиците открили нов клас свръхпроводници, базирани на керамични материали. Те провеждали електричество при температури от около минус 200 градуса по Целзий и затова били наричани високотемпературни свръхпроводници.
Досегашните постижения обаче са далече под сегашния пробив, който разкрива нови примамливи възможности за приложение на свръхпроводимостта.